1. Fluffo
  2. Blog
  3. Izolacyjność akustyczna a pochłanianie dźwięku

Izolacyjność akustyczna a pochłanianie dźwięku

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Pojęcia wytłumianie dźwięku oraz wygłuszanie dźwięku nie są ze sobą tożsame. To tak naprawdę dwa różne zagadnienia, które mają istotny wpływ na akustykę wnętrz. Sprawdźmy czym dokładnie się różnią oraz w jaki sposób będzie to oddziaływało na dobór odpowiednich paneli akustycznych. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Dlaczego odpowiednia akustyka wnętrza jest tak ważna?

Akustyka  to podstawa przyjemnej atmosfery w domu i pracy. Tak samo jak temperatura czy odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu, akustyka jest odpowiedzialna za to czy czujemy się w nim dobrze czy nie. Jeśli akustyka we wnętrzu jest nieodpowiednia, to negatywnie oddziałuje na nasze samopoczucie, w tym znacznie obniża efektywność pracy. Może także doprowadzać do objawów takich jak bóle głowy, a w dalszym okresie czasu nierzadko skutkuje m.in. zaburzeniami snu oraz wzrostem ryzyka zawału ze względu na stres i rozdrażnienie. Problemów w tym zakresie nie można więc ignorować i koniecznie trzeba im przeciwdziałać.

Z naszego bloga dowiesz się więcej o tym, jak hałas wpływa na człowieka oraz dlaczego tak ważne jest to, aby minimalizować jego negatywny wpływ na nasze życie.

Czym jest izolacyjność akustyczna?

To nic innego jak wygłuszenie dźwięków dochodzących z innych pomieszczeń (rozmowy, muzyka, hałas urządzeń) lub z otoczenia (dźwięki z zewnątrz budynku). Pomagają w tym określone materiały budowlane, które zatrzymują przenikający do wnętrz hałas.

Ujmując to nieco prościej, izolacyjność akustyczna wskazuje różnicę między hałasem na zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia przy zastosowaniu konkretnej wygłuszającej przegrody.

Izolacyjność akustyczna przegrody w uproszczeniu definiowana jest jako parametr, który określa, jaka część energii akustycznej padającej na przegrodę jest w stanie przedostać się na jej drugą stronę.

Współczynnik izolacyjności wyraża się w dB, czyli decybelach. Określa on, jaka jest wartość redukcji hałasu znajdujące się za przegrodą. Im wyższy jest ten współczynnik, tym lepsza właściwości wygłuszeniowe danej przegrody.

Czym jest wytłumianie dźwięku?

Pochłanianie dźwięku jest procesem absorbowania energii fal dźwiękowych poprzez ciała fizyczne, np. dywany czy meble tapicerowane. Współczynnik αw określa stopień pochłaniania dźwięku przez dany materiał. Np. wartość 0,9 oznacza że 90% energii fali akustycznej jest przez dany materiał pochłaniane, a 10% odbijane.  Międzynarodowa norma ISO 11654, opisuje pięć klas pochłaniania dźwięku, od A do E. Przy czym A to materiały najlepiej pochłaniające, a E – najgorzej.

Oczywiście trzeba pamiętać, że każdy materiał w pewnym zakresie pochłania oraz odbija fale dźwiękowe. Dobrymi materiałami dźwiękochłonnymi są materiały miękkie, porowate. Materiały twarde i gładkie bardzo słabo pochłaniają dźwięk.

Materiały najlepiej pochłaniające dźwięk

Materiały i wyroby dźwiękochłonne wytłumiają dźwięk dzięki swojej porowatej lub włóknistej strukturze. Do grupy tej należą: materiały i wyroby tekstylne, wełny, waty, pianki i wyroby pochodne.

Im mniejszy opór przepływu powietrza przez materiał, tym łatwiej energia akustyczna wnika do jego wnętrza, więc lepiej pochłania dźwięk. Również im większa grubość, tym lepsza chłonność akustyczna materiału.

Panele dostępne w naszej ofercie

Wiemy już, czym różni się izolacyjność akustyczna (wygłuszanie) od pochłaniania dźwięku (wytłumianie). Dzięki temu możemy dobrać  odpowiednie rozwiązania w zakresie akustyki wnętrz.

Jeśli zależy nam na odizolowaniu pomieszczeń od zewnętrznych źródeł dźwięku, to warto wybrać panele Fluffo IZO. Dzięki zastosowaniu warstw odpowiednich materiałów, panele jednocześnie absorbują dźwięk i stanowią dla niego zaporę, działając w dwie strony: nie przepuszczają dźwięku z zewnątrz i nie wypuszczają go z pomieszczenia.

Jeśli natomiast zależy nam na panelach, które będą pochłaniać niepożądane dźwięki powstające we wnętrzu, to najlepiej wybrać miękkie absorbery ścienne Fluffo SOFT. Skutecznie wytłumią pomieszczenie, czyli zniwelują  w nim pogłos, czyli fale dźwiękowe, które odbijają się od twardych przeszkód we wnętrzu. Echo jest wadą akustyczną pomieszczenia i może w negatywny sposób oddziaływać na komfort użytkowania wnętrza. Dlatego problem ten warto minimalizować, właśnie dzięki odpowiednim panelom ściennym, które są łatwe do zamontowania i dodatkowo stanowią estetyczny akcent w pomieszczeniu.

Porada: idealnym wyborem do przestrzeni biurowych są kurtyny akustyczne Fluffo WEB. Ich atutem jest także wygląd sprawiający, że nadają one wnętrzom nowoczesnego,  a przy tym bardziej przytulnego charakteru. Dostępne są w bardzo szerokiej palecie kształtów i kolorów.

Dzięki znajomości pojęć takich jak izolacyjność akustyczna oraz pochłanianie dźwięku znacznie lepiej dobierzesz panele ścienne i inne akcesoria sprawiające, że Twoje biuro lub dom będą przyjemniejsze do przebywania. Bez drażniących dźwięków z zewnątrz, bez echa i bez stresu.

Potrzebujesz więcej porad w zakresie doboru paneli ściennych? Najpierw koniecznie sprawdź, dlaczego warto wybrać miękkie panele ścienne zamiast tradycyjnych tapet!

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!