1. Fluffo
  2. Blog
  3. Rodzaje i dobór paneli i produktów akustycznych

Rodzaje i dobór paneli i produktów akustycznych

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Dźwięki z zewnątrz, echa w pomieszczeniach, czy nawet hałas w biurze mogą wpływać negatywnie na samopoczucie większości osób. W końcu ostatnia rzecz, jakiej można by chcieć po całym dniu ciężkiej pracy, to hałasy za  ścianą, prawda? Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym można pozbyć się tego problemu, a jednym z najskuteczniejszych są panele akustyczne. Warto zastanowić się, jakie rodzaje paneli akustycznych są dostępne i jak można je zastosować w aranżacji przestrzeni – na tym właśnie skupimy uwagę w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury! 

Jak działają panele akustyczne?

Zanim przejdziemy  dalej, warto wiedzieć, jak panele akustyczne działają. Otóż głównie są one projektowane z myślą o poprawie akustyki we wnętrzach. Ich głównym zadaniem jest redukcja echa, eliminacja niechcianego hałasu w pomieszczeniu. Kiedy fale dźwiękowe uderzają w powierzchnię paneli, materiały użyte do ich produkcji absorbują energię dźwiękową, co skutkuje zmniejszeniem rozprzestrzeniania się dźwięku w danym środowisku. Działa to efektywnie, tworząc bardziej spokojne i komfortowe otoczenie. Szczególnie w miejscach, gdzie kontrola akustyki ma kluczowe znaczenie. Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule na temat Izolacyjność akustyczna a pochłanianie dźwięku.

Jaki rodzaj produktów akustycznych wybrać do pomieszczenia?

Przede wszystkim aranżacja przestrzeni za pomocą paneli akustycznych to nie tylko funkcjonalne podejście do poprawy jakości dźwięku w danym miejscu, ale również szansa na stworzenie estetycznego i harmonijnego środowiska. Istnieje wiele kreatywnych pomysłów na wykorzystanie paneli akustycznych w różnych typach wnętrz, dzięki którym odmienisz je na zawsze. Ze zwykłego pomieszczenia, można wykreować prawdziwie oryginalne wnętrze, które stanie się oazą ciszy i spokoju. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych i sprawdzonych sposobów na dobór paneli akustycznych w domowym oraz biurowym zaciszu

Miękkie panele ścienne pochłaniające dźwięk

Ten rodzaj paneli świetnie sprawdzi się w pokojach codziennego użytku, takich jak salon, sypialnia czy pokój dziecięcy. Ich głównym zadaniem jest nadanie przytulności. Zarówno w sypialni, jak i salonie miękkie panele ścienne będą idealnym elementem dekoracyjnym nad łóżkiem bądź kanapą. Szeroka gama kolorów oraz kształtów pozwoli Ci na wykreowanie idealnego wzoru, podkreślającego wyjątkowość wnętrza. Co więcej, aranżacja paneli akustycznych w tych dwóch pomieszczeniach może także zostać rozszerzona o całą ścianę. Fluffo IZO jeśli chodzi o pokój dziecięcy, to owe panele mogą pełnić nie tylko funkcje estetyczne, ale także mogą stanowić „ocieplenie” zimnej ściany przy łóżeczku dziecka, sprawiając, że stanie się bardzo przytulna. 

Fluffo Izo hexagon

Podwieszane panele akustyczne

Jeśli preferujesz na ścianach minimalizm i prostotę, to mamy dla Ciebie inne, wygłuszające rozwiązanie. Mianowicie są nimi podwieszane panele akustyczne, które dobrze sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach typu “open space” -, a także w szerokich, wysokich i naprawdę przestronnych pomieszczeniach biurowych. Jak jednak dokonać aranżacji takich paneli akustycznych? Otóż w takim przypadku warto połączyć panele wraz z oświetleniem. W ofercie można znaleźć między innymi oktagony, heksagony, czy też okręgi. Najlepszym sposobem jest dobór takiego samego kształtu paneli oraz oświetlenia, dzięki czemu zachowana zostanie spójność 

Podwieszane panele akustyczne marki Fluffo

Wieloformatowe panele akustyczne

Teraz możesz także stworzyć w swoim wnętrzu “małą galerię sztuki”.  Co mamy na myśli? Wielkoformatowe panele ścienne Fluffo Art czerpią inspiracje ze sztuki współczesnej, która bardzo często wykorzystuje geometryczne kształty. Wyraźne i mocne linie wzorów wprowadzają do wnętrza harmonię i spójność. Wielkoformatowe panele ART sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ściany wymagają mocnego akcentu, a akustyka wnętrza pozostawia wiele do życzenia. Salony, gabinety, sale konferencyjne, strefy wejścia, duże otwarte przestrzenie biur typu open-space, czy długie korytarze to idealne miejsca dla tych dużych paneli akustycznych.

Wielkoformatowe panele ścienne Fluffo Art

Miękkie, akustyczne tapety filcowe

Niecodziennym produktem akutsycznym są tapety filcowe. Ich najważniejszą zaletą jest pochłanianie dźwięku oraz redukowanie pogłosu. Dlatego idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których na co dzień się głównie odpoczywa lub też pracuje – wówczas będą to pokoje takie jak sypialnia, pokój dziecięcy czy gabinet. Dodatkowo, tapety filcowe to świetny wybór do biur oraz pensjonatów czy hoteli. Tapetę wystarczy położyć na jedną ścianę – najlepiej na tę, na której znajduje się łóżko/kanapa lub biurko, a efekt będzie wyjątkowo designerski. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby położyć ją na wszystkich ścianach pokoju. Wówczas pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej przytulne i spokojniejsze. 

Nowoczesne tapety akustyczne Fluffo

Teraz już wiesz, jak dokonać aranżacji paneli akustycznych i w jakich pomieszczeniach. Pora zatem zainspirować się podanymi przykładami i zaprosić panele Fluffo do swojego wnętrza!

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!