FAQ

ZASTOSOWANIE

CZY WASZE MIĘKKIE ŚCIANY NADAJĄ SIĘ NA ZAGŁÓWKI ŁÓŻEK? CZY UGNIATANIE ICH GŁOWĄ BĄDŹ PODUSZKĄ NIE DEFORMUJE ICH I NIE POWODUJE ŚCIERANIA KOLOROWEJ WARSTWY ?

Tak, nasze panele były wykorzystywane przez naszych klientów do komponowania zagłówków. Nie odnotowaliśmy reklamacji dot. odkształceń czy przetarć. Nasze panele tworzą piękne a zarazem unikalne zagłówki.

CZY PANELE ŚCIENNE NADAJĄ SIĘ DO PRZYKLEJANIA NA ŚCIANĘ WOKÓŁ TELEWIZORA? CZY CIEPŁO WYDZIELANE PRZEZ TELEWIZOR NIE ZASZKODZI PANELOM?

Ciepło telewizora nie powinno zaszkodzić panelom, nowoczesne telewizory nie emitują już takiej ilości ciepła co stare, kineskopowe.

CZY MOŻNA PRZYKLEJAĆ PANELE PRZY GRZEJNIKACH?

Ponieważ wokół działającego grzejnika zwiększona jest cyrkulacja gorącego powietrza, które niesie ze sobą dużą ilość kurzu, nie rekomendujemy klejenia naszych paneli przy źródłach ciepła; panele mogą się szybko zabrudzić.

CZY TAKIMI PANELAMI MOŻNA OBŁOŻYĆ KOMINEK?

Nie polecamy pokrywania kominków naszymi panelami, są one wrażliwe na wysokie temperatury.

CZY PANELE FLUFFO MOŻNA STOSOWAĆ W ŁAŹNI PAROWEJ ? ( TEMP. DO 60 STOPNI, WILGOTNOŚĆ DO 100%) ALBO W SAUNIE SUCHEJ ( TEMP. DO 90 STOPNI)?

Niestety w takich warunkach panele się nie sprawdzą. Panele Fluffo wykonane są z materiału otwarto-komórkowego, i para wodna po prostu w nie wniknie. W dużych łazienkach czy pokojach kąpielowych, gdzie jest dobra wentylacja i para nie „stoi” panele jak najbardziej można montować.

AKUSTYKA

CZY PANELE DŹWIĘKOCHŁONNE ZAMONTOWANE NA ŚCIANIE LUB SUFICIE POPRAWIĄ ICH DŹWIĘKOIZOLACYJNOŚĆ?

Panele dźwiękochłonne nie poprawią dźwiękoizolacyjności powierzchni w znacznym stopniu. Materiały dźwiękochłonne to takie, które nie odbijają fal dźwiękowych. Część energii fal dźwiękowych padających na taki materiał zamieniana jest w nim na energię cieplną ale duża część po prostu przenika na druga stronę. Materiał dźwiękoizolacyjny to taki, który właśnie ogranicza przenikanie fal dźwiękowych. Materiały dźwiękoizolacyjne za to zwykle słabo pochłaniają dźwięk i nie korygują pogłosu we wnętrzu. Istotą pochłaniania dźwięku jest redukcja odbić fal dźwiękowych od danej powierzchni.

Nasze miękkie panele pochłaniają dźwięk powstający we wnętrzu, ale niestety nie ograniczają przenikania dźwięku z zewnątrz.

Sprawdź panele przeznaczone do izolacji akustycznej FLUFFO IZO.

MAM PROBLEMY Z SĄSIADEM ZA ŚCIANĄ, KTÓRY NOCAMI BARDZO GŁOŚNO SIĘ ZACHOWUJE. CZY PANELE POMOGĄ? CZY POWINNAM ZAINSTALOWAĆ JE NA CAŁEJ ŚCIANIE, CZY TYLKO NA JEJ CZĘŚCI?

Rekomendujemy nasze panele IZO do izolacji akustycznej. Nasze miękkie panele wytłumiają dźwięk, to znaczy pochłaniają dźwięk rozchodzący się w pomieszczeniu, nie stanowią natomiast izolacji dźwiękowej.

CZY MOŻNA PRZYKLEIĆ PANELE FLUFFO DO DRZWI, WYCISZAJĄC JE PRZY TYM?

Panele Fluffo jak najbardziej można przykleić do drzwi, jednak nie uzyskamy efektu izolacji dźwięków z zewnątrz. Panele pochłaniają dźwięk ale nie stanowią dla niego bariery, odgłosy z klatki schodowej lub po prostu zza drzwi wciąż będą słyszalne.

JAKIE MATERIAŁY POSIADAJĄ WŁAŚCIWOŚCI DŹWIĘKOCHŁONNE?

Każdy materiał w pewnym stopniu pochłania i odbija fale dźwiękowe. Dobrymi materiałami dźwiękochłonnymi są materiały miękkie, porowate. Prostym sprawdzianem czy dany materiał jest dźwiękochłonny jest to czy w materiał można wdmuchnąć powietrze. Materiały twarde i gładkie bardzo słabo pochłaniają dźwięk.

CO OKREŚLAJĄ WSPÓŁCZYNNIKI POCHŁANIANIA DŹWIĘKU?

Współczynniki pochłaniania dźwięku określają stopień pochłaniania dźwięku przez dany materiał. Na przykład: 0,9 oznacza, że 90% energii fali akustycznej jest przez dany materiał pochłaniane a 10% odbijane.

JAKIE SĄ KLASY POCHŁANIANIA DŹWIĘKU?

A – materiał najlepiej pochłaniający dźwięk
B
C
D
E – materiał najgorzej pochłaniający dźwięk

MINIMALNA WIELKOŚĆ ZAMÓWIENIA

CZY PANELE FLUFFO SPRZEDAWANE SĄ NA PEŁNE PACZKI? CZY ZAMAWIAJĄC KONKRETNY WZÓR W KILKU KOLORACH JEST MOŻLIWOŚĆ ZAKUPIENIA NP. 1 SZT SZAREJ, 3 SZT. ZIELONYCH ITD.?

Panele produkujemy wyłącznie na zamówienie. Wyprodukujemy ich dokładnie tyle ile jest potrzebne. Macie Państwo pełną swobodę wyboru – zarówno grubości (w przypadku miękkich paneli płaskich), jak i barw z naszej palety 56 kolorów. Różnorodność kolorów czy grubości miękkich paneli nie wpływa na ich cenę. Panele sprzedajemy na sztuki.

MONTAŻ

CZY ŚCIANĘ TRZEBA SPECJALNIE PRZYGOTOWAĆ POD MONTAŻ PANELI FLUFFO?

Nie ma potrzeby szczególnego przygotowania ściany do montażu paneli, prosimy jedynie upewnić się, że ściana jest w miarę równa i odpylona. Nasz klej Fluffo Fix ma w sobie wbudowany środek gruntujący, który doskonale spenetruje każdy rodzaj ściany.

MAMY TYLKO ,,GOŁY TYNK” NA ŚCIANACH, CZY NALEŻY PRZED PRZYKLEJENIEM PANELI POMALOWAĆ ŚCIANY?

Panele Fluffo można kleić bezpośrednio na goły tynk (jeśli chcecie Państwo pokryć całą ścianę), nasze panele montuje się na sam koniec – gdy podłogi są już umyte po remoncie i chodzimy po mieszkaniu w białych skarpetkach 🙂 Nie należy malować ściany po zamontowaniu paneli jeśli mają stanowić tylko ozdobę pokrywającą jej część – grozi to zniszczeniem paneli.

JAK WYGLĄDA KWESTIA MONTAŻU / DEMONTAŻU?

Montaż miękkich paneli Fluffo jest prosty, szybki i czysty. Bez problemu można go wykonać samodzielnie. Zawsze do wysyłki paneli załączamy instrukcję montażu. Na terenie Warszawy istnieje również możliwość zamówienia paneli wraz z montażem. Dokładna instrukcja klejenia znajduje się na https://fluffo.pl/pl/montaz/ .


Demontaż jest nieco bardziej uciążliwy, ponieważ najczęściej klej wgryza się nieco w ścianę i po zdjęciu paneli miejsca po kleju należy przeszlifować a ścianę pomalować.

CZY MOŻNA ODKLEIĆ PANELE I PRZYKLEIĆ W INNYM MIEJSCU PO JAKIMŚ CZASIE?

By „przekleić” panel w inne miejsce trzeba ostrożnie odciąć panel od ściany lub delikatnie go oderwać, wtedy można go użyć raz jeszcze, klej natomiast zostanie na ścianie i trzeba będzie go dokładnie zdrapać lub zeszlifować.

CZY PANEL MOŻNA ODKLEIĆ NIE NISZCZĄC GO (NP.: PRZED MALOWANIEM)?

Panele można odkleić, należy jednak zachować dużą staranność, nie należy ich odrywać, klej mocno trzyma i może odejść z warstwą farby lub kawałkami pianki. Rekomendujemy odcinanie paneli od ściany.

UŻYTKOWANIE

WSKAZÓWKI UŻYTKOWANIA PANELI FLUFFO.

Panele nie powinny być wystawione na intensywne światło słoneczne. W takich warunkach, po dłuższym czasie mogą pojawić się odbarwienia lub przebarwienia na powierzchni paneli.
Panele należy montować z dala od otwartych płomieni, iskier i innych źródeł ciepła np. grzejników elektrycznych.
Paneli nie należy stosować w miejscach o wysokiej wilgotności ze względu na chłonną strukturę pianki, z której są wykonane.
Pianka, z której wykonane są panele może reagować z silnymi substancjami utleniającymi (silne kwasy).
Uważaj by nie uszkodzić paneli ostrymi narzędziami, krawędziami bądź narożnikami mebli.
Unikaj brudzenia paneli
Panele należy montować poza zasięgiem zwierząt – pianka nie jest przeznaczona do konsumpcji.

JAK UTRZYMYWAĆ PANELE FLUFFO W CZYSTOŚCI? CZY MOŻNA JE ODKURZAĆ? CZY MOŻNA JE MYĆ WODĄ?

Utrzymanie paneli Fluffo w czystości jest bardzo proste. Faktura pokrywająca panele Fluffo jest antystatyczna i kurz nie przylega do pionowych powierzchni, może on jednak osiadać na poziomych krawędziach paneli, tak jak na meblach. Z panelami postępujemy podobnie jak z welurową kanapą – odkurzamy.

Wystarczy odkurzyć panele przy pomocy odkurzacza z nakładką z miękkim włosiem – taką jak do mebli tapicerowanych. Powierzchniowe plamy i zabrudzenia usuwamy miękką, zwilżoną gąbką, tłuste plamy usuwamy miękką gąbką z rozcieńczonym detergentem np. rozcieńczonym płynem do mycia naczyń.

Panele można również odświeżyć. Przed odświeżeniem paneli dokładnie je odkurz, a następnie spryskaj mgiełką wodną. Po 2 minutach wytrzyj panele suchą gąbką.

CZY PANELE BARDZO SIĘ KURZĄ?

Wbrew pozorom wcale nie. Panel nie przyciąga kurzu, więc ten na pewno nie osadza się na pionowych płaszczyznach paneli. Natomiast na wszystkich poziomych, wystających płaszczyznach kurz może osiadać tak jak na meblach. I tak jak w przypadku zakurzonych mebli raz na jakiś czas należy je odkurzyć.

CZY PANELE MOGĄ ZNALEŹĆ SIĘ W POKOJU DZIECKA?

Tak. Panele posiadają atest higieniczny i mogą być stosowane w pokojach dziecięcych. Mamy bardzo wielu klientów, którzy zamówili nasze panele do pokoi swoich najmłodszych. Są zadowoleni.

MAM ALERGIĘ, CZY ZASTOSOWANIE PANELI TO DOBRY POMYSŁ?

Pytanie jest podobne do „Mam alergię, czy mogę mieć w domu meble tapicerowane?”. Na pewno nasze panele nie wydzielają kurzu, niebezpiecznych substancji ani zapachów. Przy odpowiednim dbaniu o ich czystość (odkurzanie) nie powinny sprawiać alergikom problemów. Są bezpieczne w użytkowaniu, co potwierdza atest higieniczny nr BK/B/0020/01/2019 wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Państwowy Zakład Higieny w Warszawie.

CZY POLECACIE KTÓRYŚ ZE ŚRODKÓW DO CZYSZCZENIA TAPICERKI NP.: DO SAMOCHODÓW?

Nie polecamy stosowania silnych środków chemicznych do prania tapicerek na naszych panelach. Jeżeli istnieje potrzeba wyczyszczenia panelu zalecamy przetarcie go wilgotną gąbką zamoczoną w rozcieńczonym detergencie (np: w płynie do zmywania). Wcześniej należy panel odkurzyć. Zalecamy równomierne przetarcie całego panelu tak aby nie pozostawić śladów ewentualnego, mocnego tarcia w jednym miejscu. Panel można również spryskać wodą i wytrzeć potem do sucha gąbką.

CZY MOŻNA WYKORZYSTAĆ WASZE PANELE NA SIEDZISKA?

Długi czas testowaliśmy ten sposób wykorzystania naszych miękkich paneli. Odpowiedź brzmi „tak, z pewnymi zastrzeżeniami”. Przez miesiąc siedzieliśmy na miękkim panelu, 8 godzin dziennie. Po długim siedzeniu taki panel wydaje się dość mocno spłaszczony a struktura Fluffo, którą pokryty jest panel wygląda na „zmęczoną”. Wystarczy jednak kilkanaście minut aby pianka, z której wykonany jest panel wróciła do swojego pierwotnego kształtu a meszek Fluffo podniósł się razem z całym panelem. Uważać również trzeba na to, aby np: suwakiem przy kieszeni nie uszkodzić panelu czy nie zrobić w nim dziury. Poza tym panele w takim zastosowaniu sprawują się dość dobrze i są zaskakująco trwałe.

JAK UTLENIAJĄ SIĘ WASZE PRODUKTY? CZY SĄ KOLORY SZCZEGÓLNIE WRAŻLIWE NA TEN PROCES?

Utlenianie się naszych paneli nie jest widoczne. Warstwa Fluffo, która pokrywa panel jest na tyle gęsta, że promienie słoneczne w bardzo małym stopniu docierają do warstwy pianki. Dodatkowo, klej, który jest używany do przyklejenia warstwy Fluffo jest barwiony, dodatkowo zapobiega to przebarwianiu się panelu. Mimo wszystko jednak zalecamy jednak unikać umieszczania paneli w bardzo nasłonecznionych miejscach.

CZY MOŻNA NAPRAWIĆ USZKODZONY PANEL?

Jeżeli mamy do czynienia z ubytkiem w panelu (np.: ktoś wyrwał jego część) niestety nie uda się go niczym uzupełnić. Jeżeli ubytek jest bardzo widoczny można go zamalować markerem w podobnym kolorze co panel. Nie będzie się aż tak rzucał w oczy. Rozdarty panel można skleić jakimkolwiek elastycznym klejem. Panel nie nadaje się do powtórnego malowania/ barwienia.

CZY O PANELE MOŻNA SIĘ OPIERAĆ?

Tak. Miękkie panele są odporne na nacisk i można używać ich jako oparcia przy łóżkach czy siedziskach.

KOLORY

CZY FLUFFO PLANUJE WPROWADZIĆ DO OFERTY KOLOR BIAŁY BĄDŹ INNY BARDZO JASNY?

Nie zamierzamy przywracać białego koloru do naszej palety barw z dwóch powodów:
Pierwszy: nasz biały kolor był śnieżnobiały i był bardzo kłopotliwy w utrzymaniu świeżości;
Drugi: kolor był niestabilny, po niedługim czasie śnieżnobiały stawał się lekko kremowy. Nie wyglądało to dobrze.

CZY ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZAMÓWIENIA PANELI WG. DOKŁADNIE OKREŚLONEGO KOLORU Z PALETY RAL BĄDŹ NCS?

Większość kolorów w palecie Fluffo to melanże, które powstały na zasadzie mieszania ze sobą podstawowych barw. Nie mają jednolitej struktury koloru, przyglądając się z bliska widać ich „melanżowy” charakter. Możemy próbować zbliżyć się do pożądanego koloru RAL bądź NCS ale nie jesteśmy w stanie odwzorować go w 100%.

CZY PANELE FLUFFO MOŻNA MALOWAĆ FARBAMI, ABY ZMIENIĆ ICH KOLOR NA INNY?

Nasze panele wykończone są gotową fakturą w postaci meszku o określonej kolorystyce i nie nadają się do malowania farbami.

DZIECI + FLUFFO

CZY DZIECKO MOŻE ODERWAĆ KAWAŁEK PANELU RĄCZKĄ?

Mimo swojej miękkości, Fluffo jest solidne, mocne i trwałe. Dziecku raczej trudno będzie oderwać kawałek panelu, musiałoby użyć dużej siły oraz długo i systematycznie pracować nad zniszczeniem. Z naszych doświadczeń wynika, że dzieci raczej dotykają i przytulają się niż niszczą Fluffo. W ekstremalnym przypadku, gdyby panel został zniszczony na przykład ostrym narzędziem, można jedną sztukę łatwo od ściany odjąć i wymienić na nową. Przy dzieciach niestety zawsze jest ryzyko zniszczeń, które rodzic musi ocenić sam.

CZY PIANKA POLIURETANOWA, Z KTÓREJ PRODUKOWANE SĄ PANELE, JEST ŁATWA DO ZNISZCZENIA TZN.: CZY DZIECI MOGĄ JĄ ŁATWO „POSKUBAĆ”?

Dzieci potrafią zniszczyć wszystko, nasze panele nie są niestety wyjątkiem – materiał można „uszczypnąć”, zdarzyło nam się wymieniać niektóre panele z ekspozycji naszych dystrybutorów, bo dzieci klientów „testowały” ich odporność na uszczypnięcia. Oddzieranie brzegów paneli nie jest tak proste jak rwanie waty, ale jednak jest to możliwe przy użyciu dużej siły, panele z pianki nie są tak trwałe jak panele tapicerowane tkaniną tapicerską.

ZWIERZĘTA + FLUFFO

CZY KOT + FLUFFO = KATASTROFA?

Jeśli kot jest „z pazurkiem” i lubi drapać różne powierzchnie, to Fluffo długo tej próby nie wytrzyma. Panele są wytrzymałe, ale poddadzą się działaniu ostrych pazurów czy zębów. Rozwiązaniem będzie montaż paneli poza zasięgiem pupila.

PANELE WE WNĘTRZACH PUBLICZNYCH

CZY PAŃSTWA PRODUKTY MOGĄ BYĆ STOSOWANE WE WNĘTRZACH PUBLICZNYCH NP. W BIURACH?

Panele ścienne z kolekcji Fluffo Fire Resist i Fluffo AIR dedykowane są do wnętrz użyteczności publicznej, w których materiały wykończeniowe podlegają wymogom norm przeciwpożarowych wg. normy budowlanej PN-EN 13501. Panele Fluffo Fire Resist i Fluffo AIR mają klasę palności D-s1, d0.
We wszystkich wnętrzach, w których nie ma wymogu zastosowania produktów trudno zapalnych można stosować klasyczne miękkie panele Fluffo.