1. Fluffo
  2. Blog
  3. Jak hałas wpływa na pracę człowieka?

Jak hałas wpływa na pracę człowieka?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Czego dowiesz się z artykułu:

Istnieje wiele czynników, które decydują o naszej wydajności i skuteczności pracy. Zaliczamy do nich m.in. hałas. Należy więc zadbać o zrównoważoną akustykę w miejscu pracy, po to aby zapewnić pracownikom komfort, spokój i dobre samopoczucie. Badania potwierdzają, że poziom hałasu ma wpływ na naszą koncentrację. Ponadto wyraźnie zostały wyznaczone normy dla przestrzeni biurowych dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu. Na czym polega ochrona przed hałasem? Jak wpływa on na nasz organizm i zdrowie?

Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka?

Czasem trudno jest ocenić, czy poziom hałasu sprzyja efektywności naszej pracy i czy nasz organizm dobrze się czuje w tym konkretnym środowisku. Jest to spowodowane przyzwyczajeniami i nawykami, po prostu inne otoczenie do pracy nie jest nam znane.

Poziom hałasu mierzony jest w dB. Szelest liści emituje dźwięk na poziomie 15 dB. Jeśli chodzi o zalecany przez WHO poziom hałasu np. w szkolnych klasach, to jest to 30-35 dB. W cichym biurze powinien on wynosić 50-55 dB, ale prawie połowa pracowników w takim środowisku ma problemy z koncentracją. Ponadto hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie – pojawiać się mogą zaburzenia snu i podwyższone ciśnienie krwi. O głośnym biurze mówimy wtedy, kiedy występuje w nim hałas ok. 65 dB. To jednak środowisko, w którym wyraźnie wzrasta ryzyko zawału serca.

Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka? Oprócz zaburzeń snu i wzrostu ryzyka zawału serca pojawiają się stres i rozdrażnienie, dekoncentracja i przewlekłe zmęczenie, wyczerpanie fizyczne i psychiczne, wzrost cholesterolu i poziomu cukru we krwi, zaburzenia hormonalne, problemy z układem krążenia, a nawet nerwica i choroby psychiczne.

Jak chronić się przed hałasem w pracy?

Na czym polega ochrona przed hałasem, powinni przede wszystkim zastanowić się pracodawcy i osoby organizujące przestrzeń biurową. To oni odpowiadają za stworzenie odpowiednich warunków do pracy swoim pracownikom. Bardzo często jednak biuro nie jest przystosowane w pełni do efektywnej pracy, poziom hałasu jest zbyt wysoki, co przekłada się na ograniczoną wydajność i koncentrację.

Jak chronić się przed hałasem w głośnym biurze? Można używać specjalnych stoperów do uszu, które ograniczają dźwięki napływające z zewnątrz. Korzystaj z każdej przerwy, która Ci przysługuje i spędzaj ją w pomieszczeniu, gdzie natężenie hałasu jest zdecydowanie mniejsze. Może być to np. aktualnie wolna sala konferencyjna czy też blisko pracy znajdujący się park. Staraj się po pracy tak organizować sobie czas, aby przebywać jak najwięcej w cichym i spokojnym otoczeniu. To ten moment, kiedy możesz się wyciszyć, uspokoić swój organizm i przygotować go na kolejny „głośny dzień” w pracy.

jak hałas wpływa na zdrowie człowieka

Cicha przestrzeń biurowa sprzyjająca koncentracji

Na pewno najskuteczniejszą metodą ochrony przed hałasem jest jemu zapobieganie. Jak chronić się przed hałasem, powinni zastanowić się właściciele przestrzeni biurowych już na etapie planowania tego środowiska. Ściany, podłogi i sufity – czyli te płaszczyzny, które odbijają dźwięk i tym samym wzmagają hałas powinny być tak zaprojektowane aby pochłaniały dźwięk. Podstawą jest podwieszany, akustyczny sufit oraz wykładzina dywanowa. Na ściany można zastosować panele ścienne Fluffo, które cechują się wysokim wskaźnikiem pochłaniania dźwięku. Ten parametr zależy od rodzaju paneli. Przykładowo Fluffo FIRE-RESIST posiadają αw = 0,55 natomiast Fluffo SOFT: 0,80. Pochłanianie dźwięku przez sufit podwieszany można wspomóc podwieszanymi panelami Fluffo AIR, które najskuteczniej chronią przed hałasem osoby siedzące pod takim panelem. Wszystkie te produkty, oprócz ochrony przed hałasem zapewniają efektowny wygląd ścian i sufitów. Występują w różnych kształtach i kolorach, które można ze sobą dowolnie łączyć.

Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka? Na pewno bardzo niekorzystnie. Pojawia się nie tylko dekoncentracja ale i stres, problemy ze snem, zaburzenia hormonalne i zakłócenia w pracy układu krążenia. Ma to więc związek nie tylko ze złym samopoczuciem, ale i z negatywnymi zmianami w pracy całego organizmu.

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!