1. Fluffo
  2. Blog
  3. Jak wyciszyć mieszkanie, czyli akustyka do poprawy

Jak wyciszyć mieszkanie, czyli akustyka do poprawy

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Czego dowiesz się z artykułu:

Męczące dźwięki, szum, a nawet hałas potrafią przyprawić o gęsią skórkę i zaburzyć komfort mieszkania w nawet najpiękniej urządzonym domu. Z kolei, w biurze nadmierny pogłos utrudnia pracę, skupienie i obniża wydajność. By uporać się z takimi problemami, należy bliżej przyjrzeć się akustyce w pomieszczeniach i zastanowić, czy potrzebują one wyizolowania dźwięków, czy może ich pochłaniania? Prześledzenie drogi, jaką pokonuje hałas we wnętrzach pomoże odpowiedzieć na te pytania.

jak poprawić akustykę wnętrz

Podstawy akustyki pomieszczeń – izolacyjność a pochłanianie dźwięków

Pod lupę weźmy więc izolacyjność akustyczną, która określa poziom redukcji dźwięków przenoszonych między pomieszczeniami. Dla przykładu sprawdźmy, jak przemieszcza się ton rozmowy. W rzeczywistości jest ona transmitowana jako dźwięk i przenoszona przez ściany i podłogi do sąsiadujących pomieszczeń, a następnie zamieniana w drgania, które po drugiej stronie mogą być słyszane bardziej lub mniej. Jeśli więc w mieszkaniu słyszymy nadmierne hałasy z zewnątrz, rozmowy sąsiadów i uliczny zgiełk, to właśnie izolacja akustyczna jest problemem. To, czy w pomieszczeniach nie będziemy słyszeć dźwięków z zewnątrz, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj i grubość ścian. W skrócie im grubsza i bardziej gęsta jest przegroda, tym pomieszczenie będzie lepiej wyizolowane. To jednak niejedyny element, który determinuje wyciszenie. Ma na to wpływ także konstrukcja budynku, szczelność połączeń i jakość zabudowy. Ponadto ważna jest nie tylko izolacja ścian, ale także sufitu i podłóg.

Skąd bierze się pogłos?

Drugim ważnym parametrem w projektowaniu akustyki w pomieszczeniach jest pochłanianie dźwięków. Od niego zależy, czy w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie, będzie niósł się nieprzyjemny pogłos, jak w tzw. studni. By zrozumieć, na czym polega dźwiękochłonność, warto wyobrazić sobie puste wnętrze pozbawione jakichkolwiek mebli i dodatków, w którym znajdą się dwie osoby. Ich rozmowa będzie wręcz niemożliwa, ponieważ dźwięki będą odbijały się od ścian i niosły ze sobą echo niczym w zimnych, zamkowych komnatach. By pozbyć się tego efektu, wystarczy umieścić we wnętrzu elementy pokryte miękkimi materiałami. Dzięki temu nie tylko zrobi się przytulniej, ale i ciszej. Powierzchnie pokryte materiałami pochłaniają bowiem dźwięki i sprawiają, że obniża się poziom hałasu. Nie każdy materiał tłumi pogłos tak samo dobrze. Najlepiej radzą sobie z tym miękkie i porowate powierzchnie, a stopień skuteczności w niwelowaniu dźwięków określa współczynnik pochłaniania.

akustyka pomieszczeń

Panele akustyczne, czyli skuteczny sposób na hałas

Szybkim sposobem na opanowanie hałasu w domu lub biurze są miękkie panele akustyczne dekoracyjne Fluffo. W zależności od potrzeb można umieścić je na ścianie, szkle, a nawet meblach. Struktura dekoracji ściennych 3d powoduje, że sprawdzają się one doskonale do pochłaniania dźwięków, a w szczególności rozmów, co potwierdziły szczegółowe testy w Zakładzie Akustyki przy Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Na dużą dźwiękochłonność paneli Fluffo wpływa przede wszystkim otwartokomórkowa struktura gęstej pianki poliuretanowej, która została pokryta warstwą przyjemnych w dotyku mikrowłosków. Gdzie sprawdzają się dekoracyjne panele akustyczne? W salach konferencyjnych, w dużych powierzchniach open space, które potrzebują wyciszenia, a także w domu. Możesz zastosować je wszędzie tam, gdzie chcesz poczuć się bardziej przytulnie i ograniczyć nadmierny hałas. Sprawdź panele Fluffo IZO oraz panele Fluffo SOFT.

Jesteś zainteresowany wyciszeniem swojego mieszkania lub biura za pomocą paneli ściennych Fluffo napisz do nas, a przygotujemy dla ciebie projekt i wycenę!

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!