Kolory, które nadają charakter wnętrzom

Mogą inspirować, pobudzać kreatywność, dodawać energii, a nawet wprowadzać w dobry nastrój. Mowa o kolorach, które odmieniają charakter wnętrz i wpływają na nasze samopoczucie. Według Instytutu Pantone kolor może nawet odzwierciedlać obowiązujące tendencje nie tylko w designie, architekturze czy modzie, ale także stylu życia. W 2018 r. trendy ma dyktować Ultra Violet, czyli intensywny fiolet, który inspiruje do twórczego, wizjonerskiego myślenia.

 

Postaw na kolor!


Instytut Pantone to gigant w branży poligraficznej, który stworzył własną skalę kolorystyczną. To właśnie na niej swoją pracę opiera wielu grafików, designerów, architektów czy projektantów mody z całego świata. Pantone wnikliwie bada rynek i na tej podstawie typuje kolor roku, który jest odzwierciedleniem trendów, które panują w designie, modzie, architekturze, kulturze i stylu życia. W 2017 r. eksperci Pantone postawili na intensywną zieleń, czyli Greenery. Wybór ten został uznany za kontrowersyjny, jednak w rzeczywistości trafnie oddawał zwrot w kierunku natury. Modowe wybiegi opanowały bowiem tropikalne wzory, a wnętrza rośliny doniczkowe. W kuchniach nie brakowało zdrowego gotowania i naturalnych produktów. Barwa roku nie była, więc dosłownie interpretowana we wzornictwie, jednak można było dostrzec ją gołym okiem w codziennym stylu życia.

 

Barwa wizjonerów


Instytut Pantone to wnikliwy obserwator otaczającej rzeczywistości, a wybór koloru roku, to jego odpowiedź na aktualne potrzeby świata, a nie tylko wskazówka dla designerów.
W 2018 r. eksperci wskazują na Ultra Violet. Intensywna i głęboka barwa dojrzałych śliwek przywodzi na myśl rozgwieżdżone niebo, które symbolizuje poznawanie nieodkrytego świata, a także inspiruje do przekraczania granic i twórczego myślenia. Odważny fiolet odnosi się także do charyzmatycznych ikon popkultury, takich jak: Prince czy David Bowie. Barwa ma również wpływać na duchowość, a także sprzyjać medytacji i wyłączenia się od nadmiaru bodźców. 

 

Panele - kolor roku we wnętrzach


Aż cztery odcienie fioletu – od intensywnej purpury, aż po delikatny fiołkowy i wrzos znajdziemy w palecie miękkich paneli ściennych. Są to kolory Fluffo, które można z powodzeniem zaaranżować w nowoczesnym i klasycznych wnętrzach, a także dowolnie miksować z innymi barwami. Paleta dekoracji ściennych 3d Fluffo liczy bowiem aż 52 kolory, które powstały w wyniku twórczego inspirowania się trendami. Uzyskany efekt to gama zimnych i ciepłych odcieni, a także intrygujących melanży, które zestawione ze sobą mogą stanowić oryginalne kombinacje. Mocny, kolorowy akcent np. w postaci dekoracyjnych paneli 3d może szybko odmienić charakter całego wnętrza. By jednak odpowiednio zagrać barwami, warto dowiedzieć się, jaki mają one wpływ na nasz odbiór otaczającej rzeczywistości.

Pomarańcz pobudzi, a błękit wyciszy


Według Leatrice Eiseman, która bada wpływ kolorów na ludzi, barwy wywołują u nas reakcje na podstawie wyuczonych wzorców. W praktyce np. niebieski najczęściej kojarzy się z widokiem jasnego nieba, które towarzyszy dzieciom podczas ich zabaw na dworze. Z kolei, energetyczny pomarańczowy zwiększa dopływ tlenu do mózgu, dzięki czemu wpływa na ludzi pobudzająco i stymulująco. Jest to, więc doskonała barwa dla osób, które chcą dodać sobie energii. Z kolei w 1999 r. badacze z Creighton University dowiedli, że barwy otoczenia wpływają także na efektywność naszej pracy. Pracownicy, którzy mieli okazję wykonywać obowiązki w niebieskim otoczeniu, czuli się skoncentrowani i spokojni. Dzieje się tak, ponieważ błękity i niebieskości wywołują reakcję fizjologiczną i obniżają tętno. Równie kojąco działała także zieleń, która łagodzi lęki i stres. Przeciwieństwem dla tych odcieni są ciepłe i energetyczne barwy, jak np. słoneczny żółty, pomarańcz czy czerwień, która podnosi tętno i budzi silne emocje.

Jaki kolor paneli ściennych sprawdzi się najlepiej?


Idąc tym kluczem, możesz więc łatwo wpłynąć na swoje codzienne samopoczucie lub wprowadzić odpowiedni klimat do przestrzeni biurowej. Nie musisz stawiać na ściany w całości pokryte fioletami czy zieleniami. Liczą się odpowiednio dobrane akcenty i dekoracje. Wystarczy barwna mozaika z miękkich paneli ściennych np. nad biurkiem, w sali konferencyjnej czy sypialni, by nie tylko wpłynąć na odbiór całego wnętrza, ale także poprawę jego akustyki.


 

Źródła:

https://www.pantone.com/color-of-the-year-2018
https://www.scienceofpeople.com/10-ways-color-affects-your-mood/
http://www.huffingtonpost.com.au/2017/11/12/interior-trends-2018-what-colours-textures-and-looks-are-coming-in_a_23274902/