Kolory, które nadają charakter wnętrzom

Mogą inspirować, pobudzać kreatywność, dodawać energii, a nawet wprowadzać w dobry nastrój. Mowa o kolorach, które odmieniają charakter wnętrz i wpływają na nasze samopoczucie. Według Instytutu Pantone kolor może nawet odzwierciedlać obowiązujące tendencje nie tylko w designie, architekturze czy modzie, ale także stylu życia. W 2018 r. trendy ma dyktować Ultra Violet, czyli intensywny fiolet, który inspiruje do twórczego, wizjonerskiego myślenia.

 

Postaw na kolor!


Instytut Pantone to gigant w branży poligraficznej, który stworzył własną skalę kolorystyczną. To właśnie na niej swoją pracę opiera wielu grafików, designerów, architektów czy projektantów mody z całego świata. Pantone wnikliwie bada rynek i na tej podstawie typuje kolor roku, który jest odzwierciedleniem trendów, które panują w designie, modzie, architekturze, kulturze i stylu życia. W 2017 r. eksperci Pantone postawili na intensywną zieleń, czyli Greenery. Wybór ten został uznany za kontrowersyjny, jednak w rzeczywistości trafnie oddawał zwrot w kierunku natury. Modowe wybiegi opanowały bowiem tropikalne wzory, a wnętrza rośliny doniczkowe. W kuchniach nie brakowało zdrowego gotowania i naturalnych produktów. Barwa roku nie była, więc dosłownie interpretowana we wzornictwie, jednak można było dostrzec ją gołym okiem w codziennym stylu życia.

 

Barwa wizjonerów


Instytut Pantone to wnikliwy obserwator otaczającej rzeczywistości, a wybór koloru roku, to jego odpowiedź na aktualne potrzeby świata, a nie tylko wskazówka dla designerów.
W 2018 r. eksperci wskazują na Ultra Violet. Intensywna i głęboka barwa dojrzałych śliwek przywodzi na myśl rozgwieżdżone niebo, które symbolizuje poznawanie nieodkrytego świata, a także inspiruje do przekraczania granic i twórczego myślenia. Odważny fiolet odnosi się także do charyzmatycznych ikon popkultury, takich jak: Prince czy David Bowie. Barwa ma również wpływać na duchowość, a także sprzyjać medytacji i wyłączenia się od nadmiaru bodźców. 

 

Kolor roku we wnętrzach


Aż cztery odcienie fioletu – od intensywnej purpury, aż po delikatny fiołkowy i wrzos znajdziemy w palecie miękkich paneli ściennych. Są to kolory Fluffo, które można z powodzeniem zaaranżować w nowoczesnym i klasycznych wnętrzach, a także dowolnie miksować z innymi barwami. Paleta dekoracji ściennych 3d Fluffo liczy bowiem aż 52 kolory, które powstały w wyniku twórczego inspirowania się trendami. Uzyskany efekt to gama zimnych i ciepłych odcieni, a także intrygujących melanży, które zestawione ze sobą mogą stanowić oryginalne kombinacje. Mocny, kolorowy akcent np. w postaci dekoracyjnych paneli 3d może szybko odmienić charakter całego wnętrza. By jednak odpowiednio zagrać barwami, warto dowiedzieć się, jaki mają one wpływ na nasz odbiór otaczającej rzeczywistości.

Pomarańcz pobudzi, a błękit wyciszy


Według Leatrice Eiseman, która bada wpływ kolorów na ludzi, barwy wywołują u nas reakcje na podstawie wyuczonych wzorców. W praktyce np. niebieski najczęściej kojarzy się z widokiem jasnego nieba, które towarzyszy dzieciom podczas ich zabaw na dworze. Z kolei, energetyczny pomarańczowy zwiększa dopływ tlenu do mózgu, dzięki czemu wpływa na ludzi pobudzająco i stymulująco. Jest to, więc doskonała barwa dla osób, które chcą dodać sobie energii. Z kolei w 1999 r. badacze z Creighton University dowiedli, że barwy otoczenia wpływają także na efektywność naszej pracy. Pracownicy, którzy mieli okazję wykonywać obowiązki w niebieskim otoczeniu, czuli się skoncentrowani i spokojni. Dzieje się tak, ponieważ błękity i niebieskości wywołują reakcję fizjologiczną i obniżają tętno. Równie kojąco działała także zieleń, która łagodzi lęki i stres. Przeciwieństwem dla tych odcieni są ciepłe i energetyczne barwy, jak np. słoneczny żółty, pomarańcz czy czerwień, która podnosi tętno i budzi silne emocje.

Wystarczy akcent w kolorze


Idąc tym kluczem, możesz więc łatwo wpłynąć na swoje codzienne samopoczucie lub wprowadzić odpowiedni klimat do przestrzeni biurowej. Nie musisz stawiać na ściany w całości pokryte fioletami czy zieleniami. Liczą się odpowiednio dobrane akcenty i dekoracje. Wystarczy barwna mozaika z miękkich paneli ściennych np. nad biurkiem, w sali konferencyjnej czy sypialni, by nie tylko wpłynąć na odbiór całego wnętrza, ale także poprawę jego akustyki.


 

Źródła:

https://www.pantone.com/color-of-the-year-2018
https://www.scienceofpeople.com/10-ways-color-affects-your-mood/
http://www.huffingtonpost.com.au/2017/11/12/interior-trends-2018-what-colours-textures-and-looks-are-coming-in_a_23274902/