1. Fluffo
  2. Blog
  3. Panele ścienne 3D czy kamień dekoracyjny – co wybrać?

Panele ścienne 3D czy kamień dekoracyjny – co wybrać?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Coraz więcej osób stawia na nietypowe wykończenie ścian, aby nadać wnętrzom charakteru. Rozwiązaniem są jednak nie tylko tapety z fakturami i wzorami, ale także nowoczesne panele 3D oraz tradycyjny kamień dekoracyjny. Rozwiązania te jednak znacząco różnią się od siebie. Które z nich więc wybrać? Pozostań z nami i poznaj szczegóły.

Panele ścienne 3D kontra kamień dekoracyjny – nowoczesność a klasyka

Wizualna lekkość, kontra wizualna (i realna!) ciężkość. To pierwsze skojarzenia, które wynikają z porównania paneli ściennych i kamienia dekoracyjnego. Te pierwsze to bowiem nowoczesne rozwiązanie, które jest lekkie pod względem formy, ale także łatwe do montażu (można to samemu zrobić w kilkanaście minut!). 

Kamień dekoracyjny to natomiast wybór klasyczny. Największą popularnością takie rozwiązanie cieszyło się kilka dekad temu, gdy stanowiło synonim luksusu (ze względu na wysoką cenę naturalnego kamienia). Dziś jednak coraz częściej się od niego obchodzi. Zaraz dowiemy się dlaczego.

Dlaczego warto wybrać panele ścienne?

Zacznijmy jednak od nowoczesnego rozwiązania, jakim są panele ścienne, dostępne w wielu kształtach i kolorach. Przykładem są np.  wielkoformatowe panele ścienne, które łatwo dopasować do charakterystyki wnętrza oraz tego, jaki efekt chcemy w nim uzyskać. Ich zaletą jest także praktyczność. Są to choćby panele ścienne pochłaniające dźwięk, idealnie sprawdzające się w biurach (także domowych) oraz w tych pomieszczeniach, w których zależy nam na komforcie akustycznym. 

Praktycznych atutów jest jednak zdecydowanie więcej. To także możliwość maskowania wad ścian, zwłaszcza tych nieco nierównych, którym daleko od ideału. Zaletą jest też łatwy montaż, z którym poradzi sobie absolutnie każdy. To korzyść względem kamienia ściennego, jego bowiem będą w stanie zamontować tylko fachowcy.

Z naszego bloga dowiesz się także, na czym polega adaptacja akustyczna pomieszczeń oraz w jaki sposób ją wykonać.

Piękny i niewdzięczny kamień dekoracyjny

Jak sama nazwa wskazuje, głównym przeznaczeniem takiego kamienia jest dekoracja wnętrza. Rzeczywiście: jeśli doceniamy piękno i szlachetność takiego surowca, to jest to dobre rozwiązanie, choć niestety z wieloma praktycznymi wadami.

Jedną z nich jest wysoka cena. Jest ona wraz z montażem najczęściej wyższa, aniżeli paneli ściennych, większości tapet oraz innych dekoracji, które montujemy na ścianach.

Dodatkowo kamień to wizualne obciążenie wnętrza i to nawet wtedy, gdy jest on w jasnym kolorze. Najczęściej taka dekoracja gości więc w dużych salonach i zdecydowanie nie sprawdza się w małych wnętrzach, które może przytłoczyć.

Wiele osób wybiera natomiast kamienie dlatego, że maskują pewne wady ścian. Tak, ale wysokim kosztem, który wynika nie tylko z zastosowania samego materiału, ale również z kosztów montażu (jak wspomnieliśmy, poradzą sobie z nim tylko fachowcy).

Pozostaje też ryzyko, że taki kamień po prostu nam się znudzi. Wtedy czeka nas skomplikowany remont obejmujący konieczność zerwania kamienia (nie jest to łatwe i szybkie) i odnowienia ściany. Wszystko to stanowi ogromne utrudnienie i pociąga za sobą duże nakłady pracy i finansów.

Elastyczność w zmianie dekoracji

Już sama myśl o zerwaniu ze ściany kamienia sprawia, że wiele osób po prostu z tego rezygnuje. Natomiast zmiana paneli ściennych? Łatwa i szybka! Dają one bowiem większą elastyczność, jeśli chodzi o dekorowanie wnętrz i zmianę ich wyglądu. Wszystko to znacznie niższym kosztem, aniżeli związanym jest z zakupem naturalnego kamienia.

Panele ścienne 3D czy kamień dekoracyjny to przede wszystkim wybór pomiędzy nowoczesnością i szeroką gamą kolorów a wysoką ceną i trudnym montażem. Które z nich wolisz? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o panelach ściennych i ich zaletach, to serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!