1. Fluffo
  2. Blog
  3. Na czym polega adaptacja akustyczna pomieszczeń?

Na czym polega adaptacja akustyczna pomieszczeń?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Adaptacja akustyczna to metoda niezbędna nie tylko w pomieszczeniach, w których nagrywana jest muzyka. Jest to technika, którą warto stosować również w pomieszczeniach biurowych, w których nieodpowiednie wygłuszenie może w sposób znaczący utrudnić przebywanie w nich. Na czym polega adaptacja akustyczna pomieszczeń? Serdecznie zachęcamy do lektury.

adaptacja akustyczna

Czym jest adaptacja akustyczna?

Proces ten polega na zastosowaniu we wnętrzu materiałów o właściwościach akustycznych po to, aby we właściwy sposób wygłuszyć pomieszczenie. Celem wygłuszenia jest redukcja pogłosu co sprawi, że dźwięk będzie zdecydowanie przyjaźniejszy dla naszych uszu.

Jakie działania obejmuje adaptacja akustyczna?

Jak wspomnieliśmy, adaptacja akustyczna jest procesem, który obejmuje wiele różnych etapów, które zawsze dobiera się w sposób indywidualny. Pierwszym z nich jest określenie celu danego pomieszczenia oraz tego, jakie normy w zakresie dźwięku powinno ono spełniać. Inne będą bowiem wymagania w stosunku do adaptacji studia nagraniowego, inne zaś do biura, a jeszcze inne do salonu. Kolejny etap to projekt, zwłaszcza w pomieszczeniach komercyjnych, w których odpowiednia adaptacja akustyczna wymaga dogłębnej wiedzy oraz doświadczenia. Jest ona niezbędna także ze względu na kontrolowanie budżetu, ponieważ w dużych wnętrzach proces ten może być dość kosztowny. Już na etapie projektu wybiera się oczywiście konkretne rozwiązania, które pomogą w przystosowaniu wnętrza. Sposobów na to jest jednak wiele. Adaptacja akustyczna biur to choćby specjalne panele umieszczane na ścianach. Takie miękkie absorbery ścienne doskonale redukują pogłos, a także – jako bonus – świetnie wpływają na wygląd pomieszczenia. Nowoczesne biura to nierzadko również ogromne przeszklenia. W ich przypadku adaptacja także jest jednak możliwa, na co pozwalają specjalne panele akustyczne na szkło, które prezentują się bardzo nietuzinkowo, a jednocześnie sprawiają, że duża część przeszklenia wciąż jest widoczna. W tym celu można również wykorzystać dostępne w naszej ofercie panele podwieszane do sufitu, kurtyny akustyczne oraz trudno zapalne panele ścienne do przestrzeni użyteczności publicznej. Z naszego bloga dowiesz się także, jak zmniejszyć hałas na open space, aby pomieszczenie było bardziej przyjazne do przebywania.

adaptacja akustyczna biura

Pozostałe metody wykonywania adaptacji

Innym sposobem na adaptację akustyczną są specjalne absorbery. Są to urządzenia, które generalnie mogą być umieszczane w każdym pomieszczeniu. Tutaj warto jednak zwrócić uwagę na to, aby nie doprowadzić do nadmiernego wygłuszenia. Wynika to z faktu, że również całkowity brak pogłosu nie jest rekomendowany. Okazuje się jednak, że także tutaj niezbędna jest wiedza, aby ulokować je w prawidłowy sposób, czyli zaczynając od miejsc, gdzie dźwięk odbija się po raz pierwszy. Innym, dobrym sposobem może być także podwieszenie sufitu. Nie jest to jednak sposób, który sprawdzi się zawsze. Nie zawsze też chcemy zmniejszać metraż pomieszczenia, które może na tym wizualnie stracić. W domach adaptację można przeprowadzić także nieco łatwiej, zwłaszcza stawiając na odpowiednie tkaniny. Doskonale sprawdzą się głównie grube dywany oraz zasłony, które dodatkowo sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Adaptacja akustyczna biur oraz innych pomieszczeń komercyjnych zdecydowanie powinna być przeprowadzana przez fachowców. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że poniesiemy bardzo wysokie koszty, a efekt nie będzie zadowalający. Nowoczesne panele ścienne oraz inne elementy można znaleźć w naszej ofercie, do której sprawdzenia serdecznie zachęcamy. Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy też do bezpośredniego kontaktu.

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!