1. Fluffo
  2. Blog
  3. 5 sposobów na redukcję pogłosu

5 sposobów na redukcję pogłosu

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Pogłos może w sposób znaczący uprzykrzyć przebywanie we wnętrzach, czy to w domu, czy w biurze, zwłaszcza utrudniając swobodne komunikowanie się. Na szczęście możliwa jest skuteczna redukcja pogłosu, dzięki kilku praktycznym metodom. Jakim? Serdecznie zachęcamy do lektury.

redukcja pogłosu

1. Wypełnienie wnętrz tkaninami

Dobrze przemyślane ustawienie mebli, a także umieszczenie we wnętrzu różnego rodzaju tkanin, to doskonały sposób na to, aby skutecznie zredukować pogłos. Jest to jednak rozwiązanie zwłaszcza do domów i mieszkań, w których dywany, firany oraz pledy sprawiają, że wnętrza stają się naprawdę przytulne. Warto mieć też dodatkowo na uwadze, że najlepiej sprawdzają się do tego grube tkaniny, które skuteczniej pochłaniają dźwięki.

2. Montaż specjalnych paneli akustycznych

Miękkie panele ścienne wytłumiające dźwięki to nowoczesny i sprawdzony sposób na redukcję pogłosu, dzięki czemu z powodzeniem mogą być montowane we wszystkich wnętrzach. Są one produkowane z nowoczesnych i bezpiecznych materiałów, które cechują się wysokim stopniem absorpcji dźwięków. Mają jednak więcej zalet. Dodatkowo doskonale się prezentują, dzięki czemu z powodzeniem mogą być montowane zwłaszcza w przestrzeniach biurowych. Innym przykładem paneli pochłaniających hałas są podwieszane panele akustyczne przeznaczone do wnętrz biurowych, które świetnie prezentują się w wysokich przestrzeniach typu open space, nadając im jeszcze bardziej designerskiego charakteru. Dostępne w szerokiej palecie barw co sprawia, że pasują do każdego biura. Dodatkowo są trudnopalne, łatwe w montażu oraz dostępne w szerokiej palecie barw. Z tych też powodów wynika, że bardzo łatwo dobrać je niezależnie od wyglądu biura. Kolejny przykład produktów redukujących pogłos w przestrzeniach biurowych to kurtyny akustyczne produkowane z dźwiękochłonnego materiału, kurtyny spełniają kilka funkcji: doskonale pochłaniają dźwięk, wizualnie dzielą przestrzeń i niebanalnie wyglądają. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zastosowanie typowych paneli akustycznych jest ograniczone. Dzięki swojej ażurowej formie i lekkości subtelnie wydzielają przestrzeń, a kolor i kształt budują odpowiednią atmosferę. Dzięki specjalnie dobranej szynie kurtynę można przesuwać. Z naszego bloga dowiesz się także, jak hałas wpływa na zdrowie człowieka.

redukcja pogłosu

3. Tapety akustyczne

Filcowe tapety akustyczne również sprzyjają redukcji pogłosu we wnętrzach. Doskonale sprawdzą się przy tym jako alternatywa dla zwykłych tapet, oprócz funkcji dekoracyjnej są bardzo praktyczne. Ich 3 mm grubość, wystarcza aby zredukować pogłos we wnętrzu. Nie należy jednak zapominać również o ich funkcji estetycznej. Przede wszystkim sprawiają, że wnętrze sprawia wrażenie bardziej ciepłego i jest ciekawsze pod względem wizualnym. Tutaj wiele zależy oczywiście od odpowiednio dobranego koloru, co często warto omówić z projektantem, aby pomieszczenie stanowiło spójną całość.

4. Drewniane lamele

Dawniej boazeria, a dziś lamele z drewna. Te drugie to sposób stosowany przede wszystkim po to, aby wnętrze stało się bardziej przytulne i nie było nudne. Okazuje się jednak, że lamele dobrze redukują także pogłos, nawet o 60 proc. Świetnie sprawdzą się więc w domu, choć nic nie stoi także na przeszkodzie, aby montować je w biurach. Oczywiście warto mieć na uwadze, że zbyt grube lamele umieszczone np. na każdej ze ścian będą pomniejszać pomieszczenie i wyglądać… kiczowato. Dlatego też w małych wnętrzach lepiej sięgnąć po panele akustyczne lub kurtyny akustyczne.

5. Podwieszane sufity

Jeśli pogłos jest zbyt duży, to – zwłaszcza w domu lub mieszkaniu – można rozważyć także montaż podwieszanego sufitu. Dzięki niemu wnętrze będzie bardziej przytulne, również dzięki oświetleniu, które często jest w nim montowane. Metoda ta ma jednak pewne wady. Taki sufit przede wszystkim optycznie zmniejszy wnętrze, nie jest to więc sposób zalecany do małych pomieszczeń. Dodatkowo montaż jest bardziej skomplikowany i wymaga więcej pracy, aniżeli instalacja paneli lub tapet akustycznych. Z tego też powodu warto dobrze zastanowić się przed podjęciem tej decyzji. Jak widać redukcja pogłosu jest możliwa i to na wiele różnych sposobów. Odpowiednie akcesoria do tego celu można oczywiście znaleźć również w naszej ofercie, do której sprawdzenia serdecznie zachęcamy.

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!