1. Fluffo
  2. Blog
  3. Akustyka oraz wyciszenie open space

Akustyka oraz wyciszenie open space

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Czego dowiesz się z artykułu:

Praca w biurze wymaga odpowiedniego środowiska pracy dla pracowników. Coraz częściej w firmach mamy do czynienia z tak zwanym open space, czyli wielopowierzchniową otwartą przestrzenią, gdzie ludzie pracują w pobliżu siebie. O ile takie rozwiązanie sprzyja lepszej integracji zespołu, o tyle wadą takiego typu przestrzeni jest nieustanny hałas, który obniża poziom koncentracji i wydajności. Jak zmniejszyć hałas na open space?

Hałas w biurze na otwartej przestrzeni

W biurach typu open space bardzo trudno jest znaleźć ciche miejsce, które sprzyjałoby lepszej koncentracji czy przeprowadzeniu rozmowy z klientem bądź współpracownikiem. Na otwartej przestrzeni pracuje bardzo dużo osób i różnego typu urządzeń: komputery, drukarki, skanery: każde z nich generuje hałas. Ponadto do biura wchodzą i nieustannie z niego wychodzą osoby, zamykając i otwierając drzwi. Dodatkowo, jeśli budynek znajduje się przy ruchliwej ulicy, dźwięki słyszane są z zewnątrz. To powoduje, że ciągle występuje rozpraszający, a nawet drażniący hałas. Stanowiska są nierzadko położone blisko siebie, co tylko potęguje to nieprzyjemne zjawisko.

Na takiej otwartej przestrzeni poziom hałasu osiąga bardzo często 60 – 70 decybeli, a czasem nawet więcej. Co więcej, jak wynika z Polskiej Normy PN-N-01307:1994, dopuszczalny poziom hałasu w biurze może być na poziomie 55-65 decybeli. Trzeba jednak wiedzieć, że koncentracji sprzyja dopiero dźwięk na poziomie ok. 35 decybeli. Czy istnieją sposoby, aby go zredukować? Jak wyciszyć open space, aby wszystkim pracowało się lepiej i efektywniej?

Jak zmniejszyć hałas na open space?

Zastanawiając się, jak zmniejszyć hałas na open space, trzeba zacząć od organizacji miejsca pracy. Przede wszystkim poszczególne stanowiska powinny być od siebie oddalone i najlepiej odseparowane ściankami. W niektórych takich przestrzeniach stosuje się przesuwne ściany działowe, pozwalające na przeprowadzenie spotkania czy rozmowy telefonicznej w cichym miejscu. Pomocne mogą się też okazać wysokie meble. Jeśli jest na to miejsce, stawia się również akustyczne budki.

Podstawą jest jednak wyciszenie samego pomieszczenia tak, aby dźwięki nie odbijały się w nieskończoność od ścian, sufitu i podłogi. Podstawowym działaniem jest tutaj zastosowanie wykładziny podłogowej i akustycznego sufitu podwieszanego.

jak zmniejszyć hałas na open space

Jak wyciszyć open space z wykorzystaniem paneli akustycznych?

Jeżeli pomimo instalacji sufitu podwieszanego i wykładziny poziom dźwięku w open space jest wciąż niesatysfakcjonujący, w takiej przestrzeni należy wprowadzić jak najwięcej dodatkowego materiału pochłaniającego dźwięk. Takie działanie pozwoli zredukować czas pogłosu a tym samym odczuwalny hałas na open space.

W portfolio Fluffo znajduje się dużo różnych produktów, które służą pochłanianiu dźwięku a tym samym pozwalają zredukować hałas na open space. Wśród takich rozwiązań są panele Fluffo Fire-Resist, które występują w różnych wariantach. Wszystkie łączą aspekty praktyczne z wizualnymi. Skutecznie pochłaniają dźwięk, jak i efektownie się prezentują, stając się dekoracją wnętrza. Ich wskaźnik pochłaniania dźwięku wynosi αw = 0,55 zgodnie z PN-EN ISO 11654:1997. Dodatkowo są one trudno zapalne, tak więc są bezpieczne w stosowaniu w przestrzeni użyteczności publicznej i zgodne z obowiązującymi przepisami. Na open space idealnie sprawdzą się również podwieszane kurtyny akustyczne Fluffo WEB. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie typowych paneli ściennych pochłaniających dźwięki. Są dobrym sposobem na wizualne akustyczne odseparowania od siebie sąsiadujących stanowisk pracy. Ich wskaźnik pochłaniania dźwięku wynosi αw = 0,80. Warto rozważyć również zastosowanie specjalnych paneli na szkło – Fluffo GLASS. Te montowane na przyssawki absorbery pozwalają zredukować odbicie dźwięku od szklanych powierzchni. Bezpośrednio nad stanowiskami pracy warto zastosować Fluffo AIR – podwieszane panele pochłaniające dźwięk. Te produkty  skutecznie wyciszą stanowisko pracy dokładnie w miejscu, gdzie generowany jest dźwięk.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, nie wiesz jak wyciszyć open space, nie wiesz które produkty i ile z nich zastosować – skontaktuj się z nami. Bezpłatnie doradzimy i przygotujemy projekt. Zajmiemy się również montażem wybranych rozwiązań akustycznych. Wszystko po to aby w Twoim open space było ciszej i bardziej komfortowo. 

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!