1. Fluffo
  2. Blog
  3. Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń?

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Optyczne powiększenie małej przestrzeni to nierzadko duże wyzwanie. Dzięki kilku trikom da się jednak zrobić to skutecznie, ale i stworzyć wnętrze ciekawe pod względem wizualnym. Sprawdźmy więc, jak optycznie powiększyć małą przestrzeń, bez konieczności burzenia ścian i tworzenia większych pomieszczeń.

1. Magia kolorów

Jednym z najłatwiejszych sposobów na to, aby optycznie powiększyć małą przestrzeń jest wykorzystanie odpowiednich kolorów. Najlepiej unikać ciemnych odcieni, które przytłaczają oraz pomniejszają. Jasne natomiast odbijają światło sprawiając, że metraż wydaje się nieco większy. Doskonale sprawdzi się jednak nie tylko biel, która wielu osobom wydaje się nudna, ale także beże oraz écru. Dobry efekt dadzą dodatkowo pastele, zwłaszcza w formie akcentów, takich jak miękkie panele na ścianę, które dodatkowo sprawiają, że wnętrze nie traci na przytulności.

Z naszego bloga dowiesz się także, jak kolory wpływają na wydajność pracy oraz jakie barwy najlepiej wybierać do biura, również domowego.

2. Minimalizm w cenie!

W niewielkich przestrzeniach warto zadbać też o minimalizm. Zbyt duża liczba przedmiotów na widoku to bowiem krótka droga do zagracenia wnętrza, które tym samym stanie się również optycznie mniejsze. Zaleca się więc minimalną liczbę dodatków, takich jak bibeloty, dekoracje ścienne, a także tkaniny. Przedmioty najlepiej więc chować w szafach, pudełkach i szufladach tak, aby na wierzchu pozostawały tylko te najbardziej niezbędne. Warto zadbać także o mniejszą liczbę dekoracji, które trzeba wybierać w bardzo rozsądny i przemyślany sposób.

3. Okna bez zasłon i firan

Choć tkaniny sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej przytulne, to w małych pomieszczeniach zaleca się, aby z wielu spośród po prostu nich zrezygnować. Co zamiast nich, dla zapewnienia sobie prywatności? Przede wszystkim żaluzje i rolety, które pozwalają na łatwiejsze dostosowanie ilości światła we wnętrzu. Dobrze też, aby takie przesłony okienne były w jasnych odcieniach, zgodnie z regułą jasnych kolorów, o których pisaliśmy wcześniej.

4. Meble odsłaniające podłogę

Im więcej widocznej podłogi, tym wrażenie większej przestrzeni. Można odsłonić ją dzięki lekkim pod względem wizualnym meblom, podniesionym o kilka centymetrów, czyli np. zamocowanym na cienkich nogach. Dotyczy to głównie sof, które mogą optycznie zmniejszać pomieszczenia, zwłaszcza gdy są ciężkie, niemalże przysadziste. Trick z odsłonięciem podłogi sprawdza się także w małych łazienkach. Montując w nich prysznice typu walk-in (bez brodzików) również zyskujemy efekt optycznego powiększenia metrażu.

5. Lustra w cenie

Doskonałym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza są także lustra. Zawieszając je blisko okien rozświetlą wnętrze, co jest doskonałym sposobem na to, aby dodać pomieszczeniu nieco głębi i „oszukać” oko w zakresie metrażu. Warto pamiętać, że lustra doskonale sprawdzają się nie tylko w łazienkach, ale również w pokojach i salonach. Trzeba jednak dobrze przemyśleć układ wnętrza, aby lustro nie przeszkadzało np. podczas oglądania telewizji lub też telekonferencji pracowniczych.

6. Pionowe pasy

Ciekawym trickiem optycznym może być także zastosowanie pionowych pasów, oczywiście w jasnym kolorze, który nie przytłoczy wnętrza. Dzięki nim można optycznie podwyższyć pomieszczenie oraz sprawić, że będzie ono nieco ciekawsze, aniżeli wyłącznie z białymi ścianami. Takie pasy mogą tworzyć np. miękkie panele ścienne Fluffo, dostępne w naszej ofercie.

Jak optycznie powiększyć małą przestrzeń? Jak widać można zrobić to na wiele sposobów. Najważniejszym jest jednak wybór odpowiednich kolorów. Jeśli będą one bowiem ciemne, to na niewiele zda się zastosowanie luster oraz zmniejszenie liczby przedmiotów wewnątrz.

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!