1. Fluffo
  2. Blog
  3. Psychologia koloru – jak barwy wpływają na nasz nastrój?

Psychologia koloru – jak barwy wpływają na nasz nastrój?

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Każdy wie, że kolory mają znaczenie symboliczne, np. kolor zielony to kolor nadziei, czerwony to kolor miłości. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że barwy oddziałują na naszą osobowość i psychikę. Mogą wywoływać naprawdę wiele emocji i nastrojów – zarówno radość i przyjemność, jak i przykrość, czy smutek. Wiedząc, jak działają na nas kolory, możesz wykreować przestrzeń, w której Ty i Twoja rodzina będziecie czuć się przytulnie i szczęśliwie. Aby tak się stało, wystarczy jedynie dobrać odpowiedni kolor ścian. Jednak jakie kolory wpływają na dobry nastrój, a jakie niekoniecznie? Przyjrzyjmy się bliżej psychologii kolorów.  

Psychologia kolorów – co to?

Najprościej mówiąc, psychologia kolorów to dyscyplina zajmująca się badaniem wpływu kolorów na ludzką psychikę, emocje i zachowania. Przede wszystkim istotne jest zrozumienie tego, w jakim kontekście występuje konkretny kolor. O co chodzi? Otóż ten sam kolor może wywoływać różne emocje. Wszystko zależy od tego, jak zostanie on użyty – czy będzie to kolor ścian, główny kolor dekoracji, czy pojedynczy element, np. w postaci mebla. Kiedy patrzymy na dany kolor, nasz mózg przetwarza o nim informacje, a następnie stwarza skojarzenia emocjonalne, które mogą być dobre bądź nie do końca nam odpowiadające. Poznaj więc charakterystyki danych kolorów, aby wiedzieć, jakie emocje mogą wywołać one u Ciebie i Twoich bliskich. 

Kolor zielony 

Kolor zielony to kolor przyrody i natury, który wpływa kojąco na nasz układ nerwowy. Pozwala on na wyciszenie i zrelaksowanie, dzięki czemu możemy poczuć się odprężeni. Zielona barwa sprawia, że oddychamy głębiej, a to z kolei przekłada się na to, że odczuwamy wewnętrzny spokój. Aby jeszcze bardziej wzmocnić to poczucie ciszy i harmonii, warto zadbać o odpowiednią akustykę w mieszkaniu. Nieodpowiednia akustyka również może źle wpływać na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Jeśli we wnętrzu męczy Cię pogłos, rozwiązaniem mogą być miękkie panele ścienne. Np. panele ścienne Fluffo Soft, które zbudowanie są z pianki poliuretanowej, dzięki czemu świetnie służą do niwelowania dźwięku w pomieszczeniu. 

Kolor niebieski

Niebieski kolor to zimna barwa, która wzbudza jednak pozytywne skojarzenia. Kojarzy nam się bowiem najczęściej z morzem, czy niebem. Jest to barwa, która wycisza i uspokaja, a także obniża puls, koi nerwy, a także zwiększa poziom koncentracji. Dlatego może świetnie sprawdzić się w pokoju dziecka, sypialni lub gabinecie. Jeśli jednak cała niebieska ściana to dla Ciebie za dużo, to warto zadbać jedynie o niebieskie akcenty. Możesz postawić na panele do izolacji dźwięku Fluffo Izo, które zbudowane są z aż 3 warstw (pianka, dwie warstwy kauczuku). Możesz wybierać spośród różnych kolorów, a także kreować efekty “przejścia” z jaśniejszego odcienia, do ciemniejszego. Dodatkowo odizolujesz się od zewnętrznych źródeł dźwięku, np. głośnego sąsiada zza ściany

Kolor pomarańczowy

Ten kolor przeznaczony jest dla osób chcących emanować energią i optymizmem. Pobudza on bowiem do aktywności, wspomaga kreatywność, a do tego wzmacnia psychikę. Co więcej, pomarańczowy pobudza apetyt, co oznacza, że idealnie sprawdzi się tam, gdzie je się posiłki – czyli w jadalni bądź kuchni. Warto mieć na uwadze fakt, aby unikać tego koloru w sypialni, ponieważ może utrudnić zasypianie. 

Kolor czerwony

Czerwony to mocny odcień, który emanuje pewnością siebie, jest radosny i pozytywny. Sprawdzi się perfekcyjnie u osób, które potrzebują zarówno psychicznej, jak i fizycznej mobilizacji do działania. Czerwony wprowadzi do pomieszczenia przytulność i romantyczny klimat. Podobnie jak kolor pomarańczowy, barwa ta pobudza apetyt, więc może być stosowana w jadalni, salonie, czy kuchni. Jednak dobrze jest dawkować odcienie czerwieni. Nie maluj całego pomieszczenia na ten kolor, lecz wybierz jedną ścianę. Możesz na przykład wyłożyć ją filcową tapetą Fluffo, która będzie świetnym akcentem dekoracyjnym a przy okazji będzie niwelować  echo.  Pamiętaj, że zbyt duża ilość tak intensywnego koloru może doprowadzić do zmęczenia.

Kolor żółty

Żółty to kolor w głównej mierze przeznaczony dla optymistów. Ma w sobie dużą dawkę pozytywnej energii, dzięki czemu zastosowanie go na ścianie może pobudzać do działania. W zależności od intensywności barwy, żółty może także działać odprężająco. Świetnie nada się do pomieszczeń o małej powierzchni i słabo oświetlonych. W sypialni, pokoju dziecka, czy gabinecie sprawdzi się idealnie.

Kolor fioletowy

Jest to raczej chłodny odcień nadający wnętrzu świeżości. Fioletowy otrzymuje się z połączenia kolorów czerwonego oraz niebieskiego. Dlatego w zależności od proporcji tych odcieni, fiolety mogą albo dodawać energii, albo działać relaksacyjnie. Ta barwa oddziałuje również na kreatywność – pobudza wyobraźnię i rozwija intuicję. Idealnym miejscem jej użycia będzie pokój dziecięcy, gabinet lub inne miejsce, w którym pracujemy.

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!