1. Fluffo
  2. Blog
  3. Jak dobierać i łączyć wzory w pomieszczeniach?

Jak dobierać i łączyć wzory w pomieszczeniach?

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Urządzanie wnętrza z jednej strony jest przyjemne i ciekawe, bowiem sam możesz zabawić się w dekoratora i wykreować sobie przestrzeń marzeń, jednak z drugiej strony może to być też nieco stresujące i przytłaczające. Na rynku dostępnych jest wiele różnych wzorów, kolorów, czy tekstur, co może wprawiać w mętlik. Jednak poznając kilka najważniejszych wskazówek dotyczących łączenia wzorów w pomieszczeniach, dasz sobie radę samodzielnie

Najważniejsze zasady łącznia różnych elementów w aranżacji 

Aranżację wnętrza można nazwać idealną, kiedy wszystkie elementy składają się w jedną, spójną całość – począwszy od sufitu, przez kolory ścian i podłóg, aż po meble, dekoracje i najmniejsze dodatki. Taka przestrzeń wówczas staje się miejscem, w którym chętnie się przebywa, a tym samym jest estetyczna, funkcjonalna i komfortowa. Wiele osób jednak może sobie zadawać pytanie “jak taki efekt osiągnąć bez pomocy dekoratora?” Otóż wystarczy sięgnąć po odpowiednie materiały, kolory, wzory i tekstury i wszystko ułoży się w harmonijną aranżację. Choć zdarza się, że w obawie przed popełnieniem błędu, unika się “zabawy” różnymi formami, to mamy nadzieję, że poniższe zasady sprawią, że zaryzykujesz i stworzysz przytulne pomieszczenie dla całej rodziny!

Soft Stick Deco Fluffo

Łączenie kolorów i wzorów 

Jedną z najważniejszych zasad, dzięki której Twoje wnętrze będzie prezentować się nieskazitelnie, jest dobór kolorów. Wybór powinien zależeć nie tylko od tego, co  aktualnie jest modne, ale w głównej mierze od metrażu pomieszczenia, jego rozkładu czy nawet rodzaju oświetlenia. Im mniejsze wnętrze, tym odcienie powinny być jaśniejsze – można tutaj pójść w beże, biele, czy odcienie jasnego różu. Jeśli natomiast wnętrze jest dość sporych rozmiarów, można zdecydować się na ciemniejsze kolory – niebieskie, zielone, a nawet czarne. Jednakże zabawa kolorem nie musi polegać na malowaniu wszystkich ścian tak samo. Warto rozważyć pomalowanie jednej z nich na ciemniejszy kolor, a następnie dobrać do niej ciemniejsze meble i dodatki. Lub jeśli chcesz nadać wnętrzu jeszcze więcej przytulności, to, zamiast malować ścianę, możesz ją uzupełnić o miękkie panele ścienne. To świetna dekoracja pochłaniająca dźwięk, która występuje w wielu różnych kolorach, wzorach i grubościach. Innym dobrym wyborem będą także tapety akustyczne. Wykonane zostały z dekoracyjnego wełnianego filcu, dzięki czemu nie tylko redukują hałas, ale także wyglądają stylowo i designersko.  

Pamiętaj: chcąc zadbać o harmonijne pomieszczenie, można stosować zasadę koloru. Co to oznacza? Otóż aranżując wnętrze, znajdź jeden wielokolorowy wzór, a następnie wybierz z niego dwa odcienie, które będą bazą do wyboru dwóch kolejnych wzorów. Dwa uzupełniające wzory powinny być mniej skomplikowane niż ten “pierwszoplanowy”, tak aby wnętrze nie było przesycone. Co więcej, ważne, aby pamiętać o mieszaniu skali wzorów. Zastosowanie małych, średnich i dużych sprawi, że będą się one wzajemnie uzupełniać, a nie ze sobą konkurować.  

Materiały i faktury

Innym ważnym zagadnieniem, które należy wziąć pod uwagę podczas urządzania wnętrza, jest łączenie ze sobą różnych materiałów i tekstur. W tej sytuacji kolor schodzi na nieco dalszy plan, a na pierwszy wysuwa się wówczas rodzaj wykończenia. Choć i tak należy pamiętać, że kolorystycznie wszystko powinno ze sobą współgrać. Kluczowe bowiem jest tworzenie idealnie się uzupełniających się zestawień, dzięki którym cała przestrzeń będzie prezentować się stylowo i wygodnie. Przykładowo możesz zestawić matowe meble z puchatą kanapą, na którą położysz poduszki w różnych pasujących do siebie kolorach i wzorach. Jesteś fanem drewnianych mebli? Żaden problem. Surowe drewno połączone z gładką, jasną posadzką i jasną kanapą to gwarancja pięknego wnętrza. Aby przełamać całość jakimiś kolorami, warto położyć na sofie poduszki o różnych odcieniach i wzorach, a także na meblach dodać elementy w podobnych kolorach.  

Jeśli masz do zagospodarowania dużą i przede wszystkim wysoką przestrzeń, to możesz także pobawić się z dodatkami i formami na sufit. Ciekawym pomysłem mogą być podwieszane panele akustyczne występujące w różnych wielkościach, fakturach i kolorach. Połączone z nieoczywistym oświetleniem nadadzą pomieszczeniu naprawdę nadzwyczajnego charakteru.  W tym przypadku nie tylko świetnie można miksować ze sobą faktury, ale także kolory. Bowiem panele nie muszą być w tym samym odcieniu. Możesz je pomieszać i zestawić np. szare z czarnym, turkus z szarym czy niebieskie z żółtym. Tak naprawdę w tym temacie masz dowolność!

Jak widzisz, łączenie ze sobą różnych kolorów, wzorów i faktur nie jest wcale niczym skomplikowanym. Najważniejsze jest to, aby trzymać się motywu przewodniego. Czyli wybrać jeden główny wzór i kolor, a następnie do niego dopasowywać kolejne elementy, w tym meble, tekstylia i dodatki. Teraz nie pozostaje Ci więc już nic innego, jak tylko zaaranżowanie swojego wnętrza i uczynienia z niego przytulnego miejsca dla Ciebie i Twoich bliskich!

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!