Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty
„Prostota jest szczytem wysublimowania” – mawiał jeden z najwybitniejszych, światowych wizjonerów, czyli Leonardo da Vinci. W czym tkwi sekret sukcesu oszczędnego wzornictwa? Najlepszym przykładem prostego i nowoczesnego desingu, który zawojował rynek, mogą być produkty marki Apple. Fani elektroniki produkowanej przez giganta z Doliny Krzemowej przyznają, że uwielbiają ją nie tylko za techniczne parametry, ale także przyjemny dla oka wygląd. Minimalizm ceniony jest także w wystroju wnętrz, który sprawia wrażenie spójności i braku chaosu.
Dlaczego w designie mniej znaczy więcej? Odpowiedź jest prosta i związana ze sposobem, w jaki odbieramy obrazy. By to wyjaśnić, musimy na chwilę cofnąć się do początków XX w., gdy uporządkowano wiedzę na temat ludzkiej percepcji i rozpoczęto badania nad psychologią gestaltu, która dała podwaliny dla najważniejszych reguł w projektowaniu. Zgodnie z jej zasadami umysł człowieka postrzega obrazy jako ogół, a nie sumę pojedynczych elementów. Dzięki temu z kilku graficznych kształtów powstaje obraz, który szybko identyfikujemy np. jako logo. W praktyce, jeśli patrzymy na budynek, widzimy przecież dom, a nie sumę okien, drzwi i ścian. Dzieje się tak, ponieważ mózg dąży do układania i porządkowania całości. W designie bardzo ważna jest także zasada symetrii, zgodnie z którą patrzenie na symetryczne i uporządkowane obrazy sprawia, że postrzegamy je jako niezwykle estetyczne i miłe dla oka.
Dlatego też geometryczne wzory pojawiały się we wnętrzach od zawsze, a szczególnie modne stały się w latach 70. Wtedy jednak przybierały formę kształtów w intensywnych, ciepłych barwach, które zdobiły ściany tapetami. Dziś kanciaste romby, heksagony, kwadraty, a także trójkąty i obłe koła powróciły na salony. Jeszcze kilka lat temu pojawiały się głównie w formie motywów na dodatkach np. wzorzystych poduchach, dywanach, tacach czy pojemnikach kuchennych. Dziś na ścianach wieszamy kanciaste półki, wybieramy okrągłe stoliki kawowe i meble o zaokrąglonych kształtach. Oryginalną formę geometrycznych ozdób ściennych mogą pełnić także miękkie panele 3d firmy Fluffo. Są to dekoracje, które występują w wielu kształtach i umożliwiają tworzenie geometrycznych mozaik na ścianach. Jednocześnie dodają wnętrzom przytulności i poprawiają ich akustykę.
Wystarczy przejrzeć inspiracje minimalistycznych i prostych aranżacji, by szybko zorientować się, jak grają w nich kształty i ich ułożenie względem przestrzeni. Wrażenie przyjemnej symetrii można wywołać, m.in. wykorzystując rzędy wiszących, identycznych lamp nad stołem, wieszając kilka ram obrazów obok siebie lub dekorując ścianę miękkimi panelami 3d. Ułożone obok siebie geometryczne obiekty w formie paneli ściennych 3d, zagrają symetrią i kolorami. Warto zwrócić uwagę na ściany, bo to one mogą nadać charakter całemu wnętrzu. Wystarczy uwolnić wyobraźnię, by połączyć ze sobą w jedną całość proste wzory i stworzyć elegancką przestrzeń pełną harmonii.
Nasze produkty!
Skontaktuj się z nami!