1. Fluffo
  2. Blog
  3. 5 najczęstszych błędów przy montażu miękkich paneli ściennych i jak ich uniknąć

5 najczęstszych błędów przy montażu miękkich paneli ściennych i jak ich uniknąć

Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Czego dowiesz się z artykułu:

  1. Niewłaściwe przygotowanie powierzchni montażowej
  2. Brak odpowiednich narzędzi do montażu
  3. Niewyznaczenie linii początkowych
  4. Nieprawidłowe obchodzenie się z klejem montażowym
  5. Rozkładanie montażu w czasie

Miękkie panele ścienne sprawdzają się w pomieszczeniu przede wszystkim jako estetyczna dekoracja. Aby jednak osiągnąć zamierzony efekt wizualny, konieczne jest ich odpowiednie zamontowanie. Choć nie jest to trudne, to przez nieuwagę można popełnić kilka błędów, które negatywnie wpłyną na rezultat, ale także niepotrzebnie wydłużą cały proces. Sprawdźmy te, które z naszego doświadczenia są popełniane najczęściej.

montaż miękkich paneli ściennych błędy

1. Niewłaściwe przygotowanie powierzchni montażowej

Miękkie panele ścienne Fluffo są na tyle uniwersalne i niewymagające, że nie ma potrzeby szczególnego przygotowywania powierzchni do ich montażu. Niemniej jednak warto zadbać o pewne minimum, czyli to, aby ściana była w miarę równa, a także pozbawiona pyłu. Dodatkowo – choć można instalować je na gołym tynku – to warto upewnić się, że nie jest on odpadający. W przeciwnym razie naklejenie będzie nieco trudniejsze, a same panele mogą ulec niepotrzebnemu zabrudzeniu. Takie zanieczyszczenia okażą się po prostu problematyczne do usunięcia, czemu lepiej zapobiegać.

2. Brak odpowiednich narzędzi do montażu

Z powodzeniem można zamontować panele Fluffo samodzielnie i nie jest to trudne. Błędem jest jednak robienie tego bez narzędzi, które przede wszystkim ułatwiają umieszczenie ich dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy. Montaż „na oko” zdecydowanie nie jest zalecany, dlatego w przypadku każdej instrukcji rekomendujemy, aby przygotować wcześniej miarkę, poziomicę, ołówek, a także metalową linijkę i zaopatrzyć się w pistolet do kartuszy z klejem. Najlepiej też od razu mieć je przy sobie, bez tracenia czasu na późniejsze szukanie niezbędnych narzędzi.

3. Niewyznaczenie linii początkowych

Montując wieloelementowe  aranżacje z paneli ściennych niezbędne jest prawidłowe umiejscowienie każdego z nich tak, aby efekt spełniał oczekiwania. Najlepiej więc zacząć montaż od wyznaczenia miejsca panelu początkowego, co ułatwi dalszą pracę. Natomiast aby utrzymać pion oraz poziom kolejnych, warto narysować linie pomocnicze stanowiące przedłużenie mocowania pierwszego panelu. Przy projekcie symetrycznym linie te powinny być symetryczne w stosunku do sufitu, podłogi oraz przyległych ścian. Niestety niektórzy sądzą, że taka czynność tylko zabiera czas. Z naszego doświadczenia jednak wynika, że efekt może odbiegać od oczekiwań, jeśli tego nie zrobimy.

4. Nieprawidłowe obchodzenie się z klejem montażowym

Klej do montażu miękkich paneli akustycznych to produkt, który powinien trwale przytwierdzać je do powierzchni. Jednocześnie schnąc nie powinien obkurczać paneli, co może spowodować ich trwałą deformację. Dokładnie taki sprawdzony klej proponujemy do montażu naszych produktów i jest to preparat świetnie radzący sobie z różnymi powierzchniami. Trzeba jednak pamiętać o kilku czynnikach, które znacząco ułatwią jego użytkowanie. Przede wszystkim należy uważać, aby nie zabrudzić nim zewnętrznej powierzchni paneli. Najczęściej ma to miejsce w przypadku pośpiechu, który nie jest zalecany.

Oczywiście może zdarzyć się, że panel zabrudzi się klejem. W takiej sytuacji należy w delikatny sposób zdjąć go końcówką noża tapicerskiego albo czystą gąbką. Zdecydowanie nie należy natomiast rozsmarowywać kleju, gdyż doprowadzi to do jego zaschnięcia i uszkodzenia panela ściennego.

najczęstsze błędy montażu miękkich paneli ściennych

5. Rozkładanie montażu w czasie

Klej do montażu naszych miękkich paneli ściennych ma sprawić, że będą one doskonale przylegać do powierzchni i nie odpadać nawet po wielu latach. Z tego też powodu musi być mocny i dobrze zasychający. Nasz klej ma więc silny chwyt początkowy, dzięki któremu panel nie odpada od ściany.

Jednak w przypadku wieloelementowych dekoracji ściennych ważne jest dobre spasowanie poszczególnych elementów. Błędem jest jednak rozkładanie takiej pracy na zbyt długi czas. Precyzyjne spasowanie paneli jest bowiem możliwe w przeciągu 20 do 40 minut od przyklejenia, choć zależy to od temperatury panującej w pomieszczeniu oraz zawilgocenia. Wszystkie panele najlepiej więc zamontować w tym samym czasie i bez zbyt długiego oczekiwania.

Jeśli montaż już za Tobą, to koniecznie sprawdź, jak na co dzień pielęgnować miękkie panele Fluffo, aby zachować je w doskonałym stanie przez długi czas.

Błędy przy montażu lekkich paneli ściennych są na szczęście rzadkie. Ich zainstalowanie zdecydowanie nie należy bowiem do trudnych i to nawet bez wcześniejszego doświadczenia w tym zakresie. Nasi Klienci mogą też oczywiście liczyć na pomoc. W każdej instrukcji montażowej umieszczamy numer telefonu pozwalający na bezpośrednie skontaktowanie się z nami, w przypadku problemów z montażem paneli Fluffo.

O Autorze

Fluffo to polska marka z bogatym portfolio produktów akustycznych. Oferujemy innowacyjne rozwiązania akustyczne, łączące w sobie emocje, design oraz doskonałe walory użytkowe. Szeroki wachlarz produktów, kształtów i kolorów zaspokoi najbardziej wyszukane gusta, a ich właściwości akustyczne pozwolą cieszyć się komfortem dźwięku w każdym miejscu.

Skontaktuj się z nami!